×

Latest posts

Jak położyć dywan w salonie dla najlepszego efektu?

Planując aranżację salonu, nie sposób zapomnieć o dywanie. Bez niego pokój gościnny wydaje się pusty i pozbawiony czegoś, co można by nazwać (...)

Po co jest potrzebny dywan w salonie?

Dywan to dekoracyjna "wisienka na torcie", która jest uzupełnieniem i podkreśleniem aranżacji salonu. Każdy z nas, gdy wchodzi do ciekawie zaaranżowanego wnętrza, podświadomie szuka równowagi pomiędzy ścianami a podłożem. Odpowiednio dobrany i położony dywan wprowadza do wnętrza harmonię i spokój, stając się elementem dekoracji, na którą każdy zwraca uwagę.

Oczywiście nie można zapominać, że kwestia doboru właściwego dywanu ma również wymiar funkcjonalny. Miękki i ciepły dywan kojarzy się z bezpieczeństwem, chroni przed zimnem i jest idealnym miejscem do zabaw dla dzieci.Jaki dywan będzie najlepszy w salonie?

Pielęgnacja dywanu

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest zakup odpowiedniego dywanu. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Zakup należy poprzedzić dokładną analizą swoich możliwości i środków. Kwestią otwartą jest np. to, czy Kupujący ma czas na ciągłe czyszczenie i odkurzanie dywanu. Nie jest bowiem tajemnicą, że modele z tzw. długim włosiem są bardzo wymagające pod kątem pielęgnacji. Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, ponieważ są to rodzaje dywanów, które bez pielęgnacji szybko tracą swój urok. Nagle może okazać się, że model, który dwa tygodnie wcześniej był ozdobą pokoju, wygląda dziś na mocno wyeksploatowany.

Kolor i długość włosia

Jak zatem wybrać odpowiedni dywan? Kluczową kwestią jest aranżacja danego pomieszczenia. W przypadku wnętrz nowoczesnych lub utrzymanych w stylu boho, zaleca się wybór dywanów z dłuższym włosiem, mogących zawierać frędzle czy bukle, które dodadzą charakteru przestrzeni. Możliwe są również jednokolorowe warianty lub te z prostymi, geometrycznymi wzorami, jednak powinny one być subtelne i nie dominować w pomieszczeniu. Natomiast wnętrza klasyczne najlepiej komponują się z klasycznymi, tradycyjnymi dywanami o krótkim włosiu, które podkreślają ekskluzywny i elegancki charakter aranżacji, jednocześnie nie odwracając uwagi od innych elementów designerskich.

Kształt dywanu

W aranżacji dużych wnętrz wybór kształtu dywanu jest kwestią indywidualnych preferencji, ponieważ przestrzeń pozwala na większą elastyczność. W przypadku mniejszych salonów, decydując się na dywan, warto zastanowić się nad jego kształtem, aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W takich pomieszczeniach doskonale sprawdzają się symetryczne kształty, takie jak owale. Dywany owalne potrafią harmonijnie wydzielić strefę wypoczynkową wokół kanapy czy wyznaczyć przestrzeń przeznaczoną do zabawy, dodając wnętrzu przytulności i estetycznego uroku.

Klasyczne, prostokątne dywany również znajdują swoje zastosowanie w mniejszych salonach, pozwalając na łatwe zdefiniowanie poszczególnych obszarów pokoju i wprowadzenie do wnętrza poczucia ładu i organizacji. Wybierając dywan, ważne jest, aby uwzględnić nie tylko jego kształt, ale także rozmiar oraz wzór, tak aby całość harmonizowała z aranżacją i nie przytłaczała pomieszczenia. Właściwie dobrany dywan może znacząco wpłynąć na odbiór całego wnętrza, sprawiając, że będzie ono wydawało się bardziej spójne i przytulne.Jak i gdzie położyć dywan w salonie?

Gdy mamy już odpowiedni model, warto zastanowić się, jak położyć dywan w salonie. Nie jest to łatwa sztuka, gdyż zależy od tego, jakie zadanie zostanie mu przydzielone, a także od tego, w jakim sąsiedztwie będzie się on znajdował. Gra jest warta świeczki, ponieważ właściwie ułożony dywan stworzy harmonijną dekorację w danym pomieszczeniu.

  1. Wyznaczenie strefy

Najpopularniejszym sposobem ułożenia dywanu jest wyznaczenie z jego pomocą określonej strefy. Może być to przestrzeń przeznaczona do wspólnego spożywania posiłków, rozmów, relaksu, a także zabaw. W tym celu należy usytuować dywan tak, aby umieścić w nim najważniejsze meble wchodzące w skład każdej z nich. Przykładowo, jeśli w ten sposób chcemy podkreślić przestrzeń wypoczynkową, to powinniśmy ustawić w jego bliskiej okolicy stolik kawowy, sofę i fotele.

  1. Meble nałożone na dywan

Wiele osób decyduje się na ułożenie dywanu częściowo pod meblami. Jest to rozwiązanie wykorzystywane bardzo często w pomieszczeniach o mniejszej kubaturze. Takie rozwiązanie niesie ze sobą również korzyści praktyczne. Dzięki temu dywan będzie stabilnie utrzymywał się w określonym miejscu. Warto podkreślić, że ten wariant sprawdza się głównie w przypadku rozwiązań z krótkim włosiem. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że długotrwale oddziałujące na dywan meble mogą go nieodwracalnie zniszczyć.

  1. Dywan ułożony "luzem"

Osoby, które zastanawiają się, jak położyć dywan w salonie, mogą również usytuować go luzem, a więc w miejscu, w którym nie będzie się stykał z żadnymi meblami. Warto jednak podkreślić, że takie rozwiązanie od strony aranżacyjnej nie jest do końca właściwe. Małe dywaniki, które optycznie nie są połączone z żadnym meblem, mogą zaburzać ogólny odbiór wnętrza. Wyjątek stanowią wyraziste, rzucające się w oczy modele, na których ustawia się pojedyncze meble (np. stoliki kawowe) lub szafki nocne.

  1. Bezpieczeństwo użytkownika

Jak położyć dywan w salonie? Kluczową kwestią jest też bezpieczeństwo użytkownika. Nie można zapominać, że źle ułożony produkt może łatwo przesuwać się po podłożu, co może stanowić pewne zagrożenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, w tym osób starszych i niepełnosprawnych. Dobrym rozwiązaniem jest przyklejenie dywanu taśmą dwustronną do podłogi. Dzięki temu będzie on trwale przylegał do powierzchni.

Reasumując, jeśli nadal zastanawiasz się, jak położyć dywan w salonie, to koniecznie postaw na swoje indywidualne preferencje i potrzeby. Dobrym rozwiązaniem jest też inwestycja w modne, a zarazem praktyczne rozwiązania. W końcu chodzi przede wszystkim o to, aby kształt, kolor i rodzaj dywanu był optymalnie dopasowany do rodzaju, aranżacji i wyposażenia pomieszczenia.