Dlaczego warto wybrać panele podłogowe?
Panele podłogowe są niewątpliwie wyborem bardzo częstym, a składa się na to kilka podstawowych cech, które odróżniają je od innych rodzajów posadzek i zdecydowanie świadczą na ich korzyść. Panele są powszechnie dostępne, prezentują szeroką gamę pięknych wzorów, dopasowując się zgrabnie do każdego otoczenia. Sprawiają, ze wyposażone w nie pomieszczenia zyskują na walorach wizualnych, dodają elegancji i nowoczesnego wyglądu, potrafią także świetnie ocieplić pomieszczenie. Panele podłogowe bardzo często stanowią imitację desek drewnianych, są jednak dużo tańszą opcją, co wcale nie przekłada się na ich gorszą jakość. Ponadto, zadbanie o nie jest prostsze, aniżeli w przypadku klasycznych posadzek drewnianych, są bardziej odporne na wilgoć i ścieranie, co daje im nieco przewagi względem rozwiązań tradycyjnych. Oprócz paneli drewnianych, na rynku dostępne są także panele naśladujące kamień lub beton, które świetnie nadają się do minimalistycznych, surowych aranżacji.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?
Podstawowymi parametrami, jakie należy uwzględnić wybierając panele podłogowe, są klasa ich ścieralności, nasiąkliwość, wpływ na akustykę a także odcień i to nie tylko ze względu na walory wizualne i dopasowanie do wystroju wnętrza.
Klasa ścieralności będzie stanowiła wskaźnik tego, dla jakich pomieszczeń dane panele będą odpowiednie. Typologia dzieli panele na sześć klas, począwszy od AC1 po AC5. Niższe wartości, takie jak AC1, wskazują na niższą klasę ścieralności, oznacza to, że przeznaczone są do chodzenia boso lub w obuwiu o miękkiej podeszwie. Im wyższe oznaczenie, tym trudniejsze warunki może przyjąć posadzka. AC5, sprawdzi się już bowiem dobrze w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak biura, korytarze, przedpokoje i inne obszary, narażone na częsty kontakt z ciężkim obuwiem i nanoszenie piasku oraz zabrudzeń.
Należy również zwrócić uwagę na wytrzymałość i odporność na wodę – nie wszystkie panele będą dobrze sprawdzać się w pomieszczeniach kuchennych, czy łazienkach, niektóre bardzo szybko chłoną nadmiar wilgoci i wówczas mogą zacząć powstawać charakterystyczne wybrzuszenia na ich powierzchni.
Wpływa paneli na akustykę również może wydać się istotny, niektóre materiały potrafią generować nieco więcej hałasu przy poruszaniu się, dlatego warto zadbać o odpowiednią grubość paneli i warstwę izolacyjną.
Odcień paneli także nie pozostaje obojętny przy rozważaniach nad doborem idealnego materiału, wpływa nie tylko na estetykę przestrzeni, lecz także, może optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie oraz zwiększać widoczność kurzu i zabrudzeń na posadzce. Im bliżej skrajnych odcieni – najjaśniejszych i najciemniejszych, tym częściej podłoga będzie wymagała odkurzania i mycia, ponieważ będzie na niej widać absolutnie wszystko.