×

Latest posts

Wady i zalety dywanów wełnianych

Choć obecnie większość oferty dywanów i wykładzin obejmuje te powstające z włókien syntetycznych, wciąż duża liczba klientów chce mieć w swoich (...)

Jak i z czego powstaje dywan wełniany?

Zanim poznasz wszystkie wady i zalety takich dywanów, warto odkryć szczegóły produkcji, które mają wpływ na to, jak ostatecznie wygląda dywan z wełny oraz jakie są jego właściwości. Najwięcej zależy od wykorzystywanego w procesie produkcji włosia. Zwykle jest to wełna owcza lub wielbłądzia, ale zdarza się też, że producenci wykorzystują wełnę lam, alpak czy kóz. Naturalne dywany najczęściej są tkane ręcznie. Są dość grube, a jednocześnie delikatne w dotyku, a po praniu i w czasie użytkowania nie odkształcają się. Ich dodatkową zaletą jest doskonałe wyciszanie dźwięków w pomieszczeniu. Tę cechę doceniają szczególnie mieszkańcy bloków. Dzięki temu domownicy nie hałasują sąsiadom mieszkającym niżej, a przy tym do nich samych dociera mniej dźwięków, które są dobrze tłumione. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na obecność certyfikatu Woolmark, który poświadcza, że dywan jest naturalny i powstał metodą tkania ręcznego. Nie bez znaczenia jest fakt, że nowoczesne dywany wełniane powstają bez szkody dla środowiska naturalnego. Nie cierpią na tym zwierzęta, a wykorzystywane w procesie produkcji metody oraz barwniki są neutralne dla otoczenia. Pewną ciekawostką jest to, że na wygląd dywanu wpływa region, z którego pochodzą zwierzęta oraz ich wiek.

Najważniejsze zalety dywanów wełnianych

Jedną z niewątpliwych zalet, które powodują, że decydujemy się na wełniany dywan, jest jego niewiarygodna wytrzymałość. Podczas gdy te wykonane z syntetycznych włókien są bardziej podatne na pojawianie się śladów użytkowania, te z wełny mogą zachować swój pierwotny wygląd na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście wiele zależy od tego, czy przestrzegane są zasady jego konserwacji. Jest to też pod pewnym względami bezpieczny wybór. Piękne dywany wełniane są przy tym odporne na wysokie temperatury, są niepalne i nietopliwe, a do tego stanowią izolację termiczną. Jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu podłogi są chłodne, połóż na nich dywany wełniane. Są miękkie, przyjemne w dotyku, a przy tym pozwolą zaoszczędzić nieco na ogrzewaniu. Dodatkowo dywany naturalne mają właściwości antyelektrostatyczne.

Dywany wełniane do salonu i nie tylko

Niewątpliwą przewagą dywanów naturalnych nad syntetycznymi jest też ich różnorodność. Praktycznie każda wełna bardzo łatwo daje się farbować. To pozwala na tworzenie mnóstwa różnych wzorów w dowolnym stylu i kolorze. A to z kolei przekłada się na mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Dlatego też chcąc wyposażyć swoje mieszkanie w dywany wełniane, dobrze jest umieszczać je nie tylko w salonach, ale też w sypialniach i pokojach dziecięcych. Łatwo docenić je nie tylko za atrakcyjny wygląd, ale też miękkość, która świetnie sprawdza się tam, gdzie domownicy lubią chodzić na boso. Do jakich wnętrz pasuje wełniany dywan? Pierwszym skojarzeniem są oczywiście aranżacje w stylu boho. Ale sprawdzi się nie tylko w nich. Ogromny wybór wzorów pozwala na dopasowanie czegoś także do wnętrz w stylu skandynawskim, vintage, glamour, a nawet industrialnym i eleganckim.

Wełniany dywan a zabrudzenia i czyszczenie

Fakt, że wełna jest bardzo trwała, nie podlega dyskusji, jednak aby zachować jej właściwości na dłużej, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Dla wielu osób może to być minus, ponieważ dywany syntetyczne najczęściej tego nie wymagają w aż takim stopniu. Dywan z wełny będzie dość odporny na zabrudzenia oraz niektóre plamy, ale potrzebne jest jego regularne odkurzanie odkurzaczem z odpowiednią końcówką. Kolejną ważną czynnością jest regularne pranie. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie ich do profesjonalnej pralni. Dywany wełniane potrafią być bardzo ciężkie i nieporęczne, więc domowe pranie zwykle jest bardzo trudne. Wymaga zastosowania wody o niskiej temperaturze i łagodnych detergentów. Zbyt ciepła woda może przyczynić się do skurczenia dywanu. W pralniach sprawdza się też czyszczenie parowe. Naturalną cechą dywanów wełnianych jest ich pylenie. Nie jest ono szkodliwe, ale może utrzymywać się przez kilka tygodni. Po tym czasie zanika.

Jakie wady mają dywany wełniane?

Mimo licznych zalet, niestety mają one kilka minusów, które także dobrze jest poznać przed zakupem. Nawet tanie dywany wełniane najczęściej są droższe od tych syntetycznych. Jest to związane z bardziej złożonym procesem produkcji obejmującym również utrzymanie zwierząt. Dywan z wełny to koszt rozpoczynający się od kilkuset złotych, a sięgający nawet kilku tysięcy. Nie zawsze jest to dobry wybór dla alergików. Silne reakcje może wywoływać sama wełna, jak i żyjące w niej roztocza. Wełniany dywan jest też znakomitą pożywką dla owadów, np. dla moli, dlatego wymaga stosowania środków odstraszających te szkodniki. Nie poleca się także dywanów wełnianych do domów z ogrzewaniem podłogowym.

Czy rzeczywiście dywany wełniane są lepsze?

Rodzi się zatem pytanie, czy wady tych dywanów mogą zdecydować o zakupie syntetycznego odpowiednika? Zdecydowanie może tak się zdarzyć. Warto jednak podsumować zalety, którymi cechują się dywany wełniane:

  • neutralne dla środowiska naturalnego;
  • wytrzymałe;
  • stanowią dobrą izolację termiczną;
  • występują w wielu kolorach;
  • nie tracą swoich właściwości przez lata.

Jeśli jednak w domu mieszka alergik lub zainwestowaliśmy w ogrzewanie podłogowe, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dywan z włókien syntetycznych. Jeżeli nie ma tych przeciwwskazań oraz dysponujesz odpowiednią kwotą, dywan wełniany zdecydowanie powinien znaleźć się w Twoim domu! Wprowadzi do niego przytulny nastrój i z powodzeniem podkreśli również inne naturalne dodatki czy meble.