×

Latest posts

Stylowa kuchnia, czyli jak dobrać tapetę do kuchni

Zastanawiasz się, jaki kolor tapet będzie odpowiedni do Twojej kuchni? A może jeszcze do końca nie wiesz, czy warto zastąpić klasyczne płytki (...)

Zaraz... czy tapeta do kuchni to dobry pomysł?

Jak dobrać tapetę do kuchni? Wnikliwy Czytelnik zada sobie pewnie od razu pytanie, czy tapeta kuchenna to rzeczywiście dobry pomysł. Przecież są płytki, a nawet farby hydrofobowe, które stanowią integralną, a zarazem łatwą w czyszczeniu zaporę przed wilgocią i tłuszczem. Na szczęście są również tapety zmywalne, które z roku na rok są coraz bardziej udoskonalane. Dawniej po usunięciu zabrudzeń pozostawały na nich charakterystyczne smugi. Dziś technologia poszła na tyle do przodu, że inwestor może bezproblemowo nabyć tapety, z których powierzchni usunięcie zanieczyszczeń będzie jeszcze łatwiejsze.

A jeśli weźmiemy pod uwagę, że obecnie mamy do wyboru dziesiątki, a nawet setki wzorów i kolorów tapet zmywalnych, to odpowiedź na pytanie "co wybrać" staje się jeszcze bardziej oczywista. Pytanie, jaką tapetę wybrać do kuchni, aby stworzyć jedyną i niepowtarzalną kompozycję dekoracyjną pozostaje nadal aktualne.Jakie tapety możemy wybrać do kuchni?

Zacznijmy od tego, jaka tapeta do kuchni będzie najlepsza. Poniżej przedstawimy Wam kilka inspiracji, które naszym zdaniem są godne polecenia. Co o nich sądzicie?Tapety w kwiaty

Jeśli ktoś ceni sobie klasyczne motywy dekoracyjne, to powinien wybrać sprawdzone i lubiane tapety w kwiaty. Oczywiście kolorystyka i kształt kwiecistych dekoracji jest tu indywidualną kwestią inwestora. Do wyboru mamy tu dziesiątki wzorów, które różnią się wyrazistością, kolorystyką (niektóre rośliny mogą w tych projektach wyglądać dość nienaturalnie) i sposobem przedstawienia kwiatów lub krzewów. Jeśli cenimy sobie klasycznie urządzone wnętrza, to najlepszym wyborem będą duże, kolorowe kwiaty. Z kolei w kuchniach urządzonych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym, warto postawić na drobne, precyzyjne wzornictwo. Tapety roślinne, w których grafika składa się z setek, a nawet tysięcy niewielkich kwiatów, to prawdziwy hit sezonu.Tapety geometryczne

Cenicie sobie wzornictwo i ornamentykę rodem z bliskowschodnich budowli? Jeśli tak, to tapety geometryczne są w sam raz dla Was. Sprawdzą się one jako ciekawe tło dla różnych rodzajów mebli i to niezależnie od ich kolorystyki lub stylu wykonania. Tapety z figurami geometrycznymi mogą być bardzo zróżnicowane pod względem kompozycyjnym. Minimalistom z pewnością spodobają się wzory, w których dominują - często przypadkowo ułożone - kreski i kropki. Z kolei osoby preferujące matematyczny porządek, z pewnością docenią tapety geometryczne z efektem 3D. Oczywiście w tym przypadku warto nieco poeksperymentować z oświetleniem.Klasyka rodem z lat 90.

Pewnie wielu z Was pamięta, jaką popularnością jeszcze na przełomie wieków cieszyły się tapety imitacyjne. Ich kolor nawiązuje do różnych materiałów wykończeniowych, takich jak kamień dekoracyjny lub drewniane żaluzje. Jaka tapeta do kuchni będzie najlepsza? Jasne imitacje sprawdzą się w dużych, nowocześnie urządzonych wnętrzach. Z kolei małe, przytulne kuchnie, można przyozdobić tapetami nawiązującymi do cegły, lamel z liśćmi lub skóry pufy. Miłośnicy geometrycznych aranżacji mogą wybrać dla siebie tapety z imitacją różnego rodzaju mozaik. Jedno jest pewne: wzory te wciąż mają się bardzo dobrze.Tapety będące imitacją tkanin

Jaką tapetę wybrać do kuchni, która jest urządzona w minimalistycznym i nowoczesnym stylu? Tutaj warto polecić tapety, które swoją kolorystyką nawiązują do różnego rodzaju płócien lub materiałów o drobnej, delikatnej fakturze. Wyróżniają się one drobną, ledwie dostrzegalną ornamentyką, która tworzy misterny wzór na ścianach. Jest to też idealne rozwiązanie dla wnętrz, które borykają się z deficytem naturalnego lub sztucznego oświetlenia. Jasne, neutralne kolorystycznie ściany wprowadzają do wnętrza harmonię i spokój. Jednocześnie tworzą spójną aranżacyjnie całość z nowoczesnymi i minimalistycznymi meblami. Jeśli cenicie sobie kuchnię utrzymaną w stylu skandynawskim, to jest to projekt specjalnie dla Was.Abstrakcyjne wzory i kolory

Na koniec mamy dla Państwa tapety abstrakcyjne. Czym się one różnią od klasycznej ornamentyki? Otóż nie przypominają one klasycznego wzornictwa. Wręcz przeciwnie - przedstawione na nich wzory są często niestandardowe i na pierwszy rzut oka abstrakcyjne. To niejednokrotnie przypadkowe kombinacje barw, które tworzą różne efekty. Polecamy je zwłaszcza tym osobom, które chcą świadomie kształtować aranżację swojej kuchni i dopracowywać ją w sposób perfekcyjny, tak aby uzyskać zamierzony i wcześniej przewidziany efekt.

Reasumując, jak dobrać tapetę do kuchni? Po prostu warto wybrać rozwiązanie, które będzie najlepiej oddawać charakter wnętrza i jego właściciela. Tylko w tak urządzonej kuchni jej posiadacz (i jego goście) będą czuli się dobrze.