×

Latest posts

Spójna przestrzeń w salonie, czyli dobieramy dywan do narożnika i kanapy

Harmonia w pokoju gościnnym to rzecz święta. Powszechnie wiadomo, że istotą jego aranżacji są dwie przestrzenie: dywan i kanapa. Jak sprawić, (...)

Dywan i narożnik - jak je dopasować?

Wnętrze pokoju gościnnego bądź jak wolą iinni - salonu powinno opierać się na dążeniu do stworzenia nie tyle czegoś niezwykłego, ile raczej umiejętnie współgrającego ze sobą. Centralną przestrzenią w tym pomieszczeniu jest miejsce dla wypoczynku. Tradycyjnie tworzą go dwa, a w zasadzie trzy elementy:

  • sofa lub kanapa,

  • fotele,

  • dywan.

Dlaczego akurat dywan? Ponieważ jest on ciepły, przytulny, miękki i co najważniejsze - kojarzy się z bezpieczeństwem i relaksem. Jak dobrać dywan do narożnika? W tym celu warto uwzględnić dwa podstawowe czynniki, które decydują o harmonii w pokoju: kolor (w tym faktura) i rozmiar.Dopasowanie dywanu i narożnika pod względem rozmiaru

Tutaj sprawa wydaje się dość prosta. Im większy narożnik (tudzież sofa), tym większy dywan. To jednak zbyt mało, aby zaaranżować wnętrze. Konieczne jest właściwe planowanie, które powinno opierać się na skutecznej i wymownej wizualizacji. W tym celu należy użyć zwykłej taśmy malarskiej, którą wykleja się przestrzeń zajmowaną przez dywan i sofę (tudzież fotele). Dzięki tej prostej metodzie możemy łatwo sprawdzić, jak dobrać dywan do kanapy pod względem nie tylko rozmiaru, ale też i położenia.

Takie planowanie jest istotne również ze względu na inne meble, które przecież wejdą w skład naszej salonowej aranżacji. Obecność stolików pod RTV, dodatkowych szafek, krzeseł lub foteli, a także nieco mniejszych stolików kawowych może sprawić, że wydawałoby się idealnie zaaranżowana przestrzeń dla dywanu i narożnika, stanie się zbyt ciasna. Dlatego warto zdecydować się na rzetelne planowanie i to z uwzględnieniem przyszłych zmian, jakie pojawią się w aranżacji pomieszczenia.

Uwaga! Jeśli zdecydujesz się na usytuowanie dywanu pod np. stolikiem kawowym, to dobierz jego wymiary tak, aby wykraczał około 60 - 70 cm poza obrys mebla. Dzięki temu obydwa elementy aranżacji stworzą ze sobą jednolitą kompozycję.Dopasowanie kanapy do dywanu pod kątem kolorystycznym

Rozmiar to jedno, a kolor to drugie. Jak dopasować dywan do kanapy pod względem koloru? Zacznijmy od tego, że jego kolorystyka jest dopełnieniem aranżacji pomieszczenia (nigdy odwrotnie). Złote zasady doboru wyposażenia pod kątem kolorów, mówią o konieczności:

  • położenia dywanu, który będzie miał ten sam kolor co mebel, ale za to inny odcień,

  • doboru barwy dywanu do koloru nóżek w meblu.

W metodologii aranżacji wnętrz istnieje coś takiego jak tzw. barwy neutralne. Ich zaletą jest to, że można je dopasować do praktycznie dowolnego rodzaju aranżacji. Mowa tu oczywiście o bieli, czerni, ale też szarości, która notabene świetnie komponuje się z wnętrzami urządzonymi w stylu skandynawskim.

Uwaga! Jeśli zastanawiasz się, jak dopasować dywan do mebli pod kątem kolorystycznym, to pamiętaj, że im więcej dodatków, tym stanie się to łatwiejsze. Wybierając pościel, poduszki lub dodatki w ekscentrycznych barwach, zawsze możesz dopasować do nich dywan. Jednym słowem - mnóstwo dodatków to większe możliwości wyboru dywanu.Faktura i materiał, czyli dobór wzoru dywanu do narożnika

  1. Jak dobrać dywan do narożnika pod względem tekstury i rodzaju materiałów? W tej materii nie warto dokonywać wyborów na ślepo. Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. zasada jednego wyboru. Polega ona na doborze jednobarwnego dywanu do wzorzystej kanapy lub odwrotnie - wzorzystego dywanu do minimalistycznego pod względem aranżacyjnym mebla. W ten sposób wprowadzisz do wnętrza poczucie równowagi i harmonii, która będzie polegać na połączeniu ze sobą przeciwstawnych stylów.

  2. Dobierając dywan do mebli, możesz odejść od powyższej zasady (pkt. 1), ale tylko wtedy, gdy wzór na dywanie będzie nawiązywał do kolorystyki i wzornictwa mebla. W tym przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje daleko idące podobieństwo, gdyż tylko w ten sposób można stworzyć jedyne w swoim rodzaju połączenie, które wprowadzi do wnętrza oryginalny i niespotykany wcześniej klimat.

  3. Bądź kreatywny. Jeśli nie wiesz, jak dopasować dywan pod kątem jego tekstury, możesz trochę poeksperymentować. Wprowadź do aranżacji coś zupełnie nowego. Motywy wytłaczane, plecione i cięte z pewnością przyciągną wzrok obserwatora i nadadzą Twemu wnętrzu jedyny w swym rodzaju charakter. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dekoracji i zdobień nawiązujących do geometrii, gdyż w ten sposób można stworzyć niestandardowo urządzone wnętrze, które z całą pewnością spodoba się wszystkim.

Uwaga! Nie zapomnij też o kształcie dywanu. W nowoczesnych pomieszczeniach warto wybrać dywany kwadratowe. Z kolei aranżacja w stylu vintage jest stworzona z myślą o dywanach mniej lub bardziej zaokrąglonych.

Jak dobrać dywan do kanapy? Wystarczy odrobina wyobraźni przestrzennej, wyobraźni i zdolności planowania, które są niezbędne, aby już po krótkim czasie uzyskać upragniony efekt w postaci ciekawie zaaranżowanego pomieszczenia wypoczynkowego.